Agility

AGILITY – to szybko rozwijająca się dziedzina psich sportów.

AGILITY – to sport, w którym pies kierowany gestami lub komendami przewodnika ma przejść jak najszybciej przez tor składający się z różnych przeszkód, popełniając jak najmniej błędów. Tor złożony jest z różnych elementów: kładki, stacjonat, palisady, huśtawki, skoku w dal, slalomu, koła, tunelu sztywnego, stołu, muru, tunelu miękkiego, które są stosowane w różnych układach, co pozwala różnicować stopień trudności w jego pokonywaniu.

AGILITY- jest sportem dla wszystkich zdrowych psów. To dyscyplina dynamiczna, widowiskowa, gdzie koordynacja , szybkość, a jednocześnie współdziałanie psa i przewodnika ma duże znaczenie. Rozwija kondycję, poprawia koordynację ruchową, umacnia więź między człowiekiem a jego pupilem.

Długość trasy jest różna i wynosi od 100 m do 200 m
i na niej może się znajdować od 12 do 20 przeszkód, które mają być pokonywane w określonej kolejności.
Z torem zawodnicy zapoznają się tuż przed startem, wchodząc na niego bez psów. Podczas przebiegu pupile są bez smyczy i obroży i są kierowane przez przewodnika. Nie można psów ani przeszkód dotykać ręką oraz należy zmieścić się w optymalnym czasie pokonując tor w prawidłowej sekwencji. Przebieg toru przez psa jest oceniany przez sędziego.

W zależności od wysokości psów rozróżnia się trzy kategorie:

S (Small) : dla psów poniżej 35 cm w kłębie

M (Medium) : dla psów od 35 cm i poniżej 43 cm w kłębie
L (Large) : dla psów od 43 cm w kłębie

Psy startują na zawodach Agility w klasach:

A0- dla początkujących,
A1- dla średniozaawansowanych,
A2, A3- dla zaawansowanych i tych z największymi umiejętnościami.

 

źródło: http://agility.lodz.zkwp.pl/agility.html