Bikejoring

Bikejoring to dyscyplina sportu zaprzęgowego, odbywająca się w warunkach bezśnieżnych, na dystansach sprinterskich.Podczas zawodów jeden lub dwa psy ciągną rower, połączone z nim liną z amortyzatorem. Sport ten narodził się w  Francji, w latach 80. XX wieku. Trasa na której rywalizują zawodnicy jest krótka i wynosi maksymalnie do 10 km. Średnie prędkości 35km/h w terenie, maksymalnie do 60km/h na zjazdach. Zawody muszę być rozgrywane w niskich temperaturach, dlatego sezon zaczyna się na jesień a kończy na wiosnę.

Pies, którego zamierzamy zaprząc do roweru musi być zdrowy i mieć ukończone minimum 12 miesięcy. Nas pupil powinien też mieć zapał do biegania. Najlepiej spisują się mieszanki ras, szczególnie Greystery i Eurodogi.

W Polsce bikejoring to już oficjalna dyscyplina sportu podlegająca pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów. Posiadamy kadrę i reprezentację Polski w tej dyscyplinie i mamy zawodników z tytułami mistrzów świata i Europy.

Regulamin:

1. Pies powinien być połączony z rowerem lub zawodnikiem za pomocą liny zaprzęgowej z amortyzatorem, której całkowita długość powinna być nie mniejsza niż 2.5 metra oraz nie dłuższa niż 3 metry przed rowerem. Jeśli lina jest podpięta do zawodnika, taka lina powinna być podpięta do pasa biodrowego (którego szerokość wynosi minimum 7 cm na kręgosłupie). Zabrania się stosowania jakiegokolwiek metalowego karabinka lub obręczy na końcu liny po stronie zawodnika.

2. Rower musi mieć sprawne hamulce przy każdym kole.

3. Wszyscy zawodnicy są zobowiązani nosić kask, którego bezpieczństwo potwierdzone jest przez Krajowy Urząd Testów. Zaleca się noszenie rękawiczek.

4. Zabrania się zakładania opon kolcowanych do rowerów.

Regulamin startu, trasy i mety :
1 .Przednie koło roweru wyznacza punkt startowy i znajduje się za linią startową do momentu, w którym rozbrzmi sygnał startowy.
2. Zawodnik nie może narzucać tempa psu jadąc przed nim.
3. Ciągnięcie psa lub zmuszanie go do poruszania się naprzód w jakikolwiek sposób jest surowo zabronione.
4. Jeśli pies nie jest w stanie lub nie chce dalej biec z jakiegokolwiek powodu, zawodnik nie może ukończyć wyścigu.
5. Podczas wyprzedzania, drużyna, która zostaje wyprzedzana powinna zrobić miejsce dla drużyny, która ją wyprzedza. Na komendę “TRASA”, wyprzedzany zawodnik oraz pies mają obowiązek biec wzdłuż jednej strony trasy oraz zwolnić.


Zawody mogą odbywać się w następujących klasach:

1. Bikejöring mężczyzn w grupue juniorów (DBMJ) i Bikejöring kobiet w grupie juniorów (DBWJ)
2. Bikejöring mężczyzn w grupie seniorów (DBM) i Bikejöring kobiet w grupie seniorów (DBW).
3. Bikejöring mężczyzn w grupie weteranów (DBMV) i Bikejöring kobiet w grupie weteranów (DBWV).


źródła:

http://bikeboard.pl/artykuly,pokaz,triumwirat-bikejoring:1

http://www.psiesztuczki.pl/sport/bikejoring/