Canicross

Canicross to dyscyplina sportowa, w której bierze udział jedna osoba, oraz jeden lub dwa psy. Sport ten można uprawiać przez cały rok.

Pies musi być podpięty do zawodnika za pomocą liny zaprzęgowej z amortyzatorem, którą należy przypiąć do zawodnika za pomocą pasa biodrowego lub jakiegokolwiek innego sprzętu, którego szerokość wynosi minimum 7 cm na kręgosłupie. Zabrania się stosowania jakiegokolwiek metalowego karabinka lub obręczy na końcu liny po stronie zawodnika. Całkowita długość liny zaprzęgowej powinna być nie mniejsza niż 2 metry oraz nie dłuższa niż 3 metry.

Regulamin startu, trasy i mety
1. Zawodnik oraz pies czekają za linią startową aż do momentu, w którym rozbrzmi sygnał startowy.
2. Zawodnik nie może narzucać tempa psu poprzez wybieganie przed niego oraz nie może w jakikolwiek sposób zmuszać psa do biegnięcia.


3. Ciągnięcie psa lub zmuszanie go do poruszania się naprzód w jakikolwiek sposób jest surowo zabronione.


4. Jeśli pies nie jest w stanie lub nie chce dalej biec z jakiegokolwiek powodu, zawodnik nie może ukończyć wyścigu.


5. Podczas wyprzedzania, drużyna, która zostaje wyprzedzana powinna zrobić miejsce dla drużyny, która ją wyprzedza. Na komendę “TRASA”, wyprzedzany zawodnik oraz pies mają obowiązek biec wzdłuż jednej strony trasy oraz zwolnić.


6. Jeśli organizowany jest start grupowy, wszyscy zawodnicy w tej samej klasie czekają za linią startową przytrzymując swojego psa za obrożę lub uprząż. Jeśli wszyscy zawodnicy nie mogą stać na jednej linii startowej, powinno się wytyczyć więcej linii. Zawodnicy rozstawieni, jeśli takowi istnieją, powinni znajdować się na pierwszej linii lub liniach startowych przed zawodnikami nierozstawionymi.

Zawody mogą odbywać się w następujących klasach:


Canicrossing mężczyzn w grupie juniorów (DCMJ) i Canicrossing kobiet w grupie juniorów (DCWJ).


Canicrossing mężczyn w grupie seniorów (DCM) i Canicrossing kobiet w grupie seniorów (DCW).


Canicrossing mężczyzn w grupie weteranów (DCMV) i Canicrossing kobiet w grupie weteranów (DCWV).


Jeden zawodnik nie może biec w grupie juniorów i seniorów lub w grupie seniorów i weteranów podczas tych samych zawodów.